Yangınların Önlenmesi ile İlgili İstişare Toplantısı Yapıldı

Adalardaki ormanları yangınlara karşı korumak ve yangın anında yapılacakları görüşmek üzere Heybeliada Su Sporları Kulübü Tesisleri’nde bir istişare toplantısı gerçekleştirildi. Yapılan toplantının moderatörlüğünü kulüp başkanımız Sayın Ercan Özboyacı yaparken, Heybeliada İtfaiye Grup Amiri Sayın Nurullah Altaylı, Sayın Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, Heybeliada Muhtarı Sayın Hüseyin Yay, Mahalle Afet Gönüllüleri adına Sayın Birgül Taştan, Heybeliada Orman Gönüllüsü Sayın Ebru Çika, kulübümüz yönetim kurulu üyeleri ile kulüp üyelerimiz katıldılar.

Toplantının ana teması Heybeliada’daki orman yangınlarının önlenmesi olarak belirlenirken, yangın anında yapılacaklar da bir diğer konu oldu.

Adalarda 38 adet hidrant hattının olduğu, an itibariyle bu hatların kontrollerinin yapıldığını ve hazır oldukları bilgisi verildi. H.ada itfaiyesi personel sayısının arttırıldığı ve emniyet güçlerinin ve zabıta görevlilerinin sürekli denetim yaptıklarını belirttiler. Özellikle ormanlık alanlarda oldukça yüksek oranda hidrant açığı bulunduğu ve belirlenen güzergahlara ek hidrant hatlarının en kısa zamanda yapılması gerektiği belirtildi. Heybeliada İtfaiye Grup Amiri Sayın Nurullah Altaylı İBB’nin Adalar için yeni aldığı çıkartma gemisinin yakında hizmete gireceğini ve 24 saat hizmet vereceğini ve bu sayede ana karadan desteğin kısa zamanda Adalar’da olacağını söyledi. Çok özellikli bir pompa aracına sahip olduklarını belirten Altaylı “bu araç sayesinde deniz suyunu yaklaşık 5-6km ye kadar taşıyor ve bu sayede daha güçlü olarak yangınla mücadele edebiliyoruz.

Adalarda bulunan elektrikli araçların düzensiz park edilmelerinin itfaiyenin yollarını kapatabildiğini buna özen gösterilmeli gerekiyor” dedi. Yangın anında yardıma gelen vatandaşların mutlaka geride kalmalarının gerektiği ve itfaiyecilerin komutlarına göre hareket edilmesinin gerekliliği konuşuldu.

Yeni “Gönüllü Orman Yangını Müdahale Ekipleri” kurulmasına ve sonrasında bu gönüllü ekiplerinin eğitim almasa karar verildi. Kulüp sosyal medya hesaplarımızdan bilgilendirici yayınların daha sık yapılmasının yararlı olacağı konuşuldu.

ORMANLAR HEPİMİZİN KORUYALIM…