Değerli Üyelerimiz,

Öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kavuşmamıza sayılı günler kala sizlere Covid 19 ile mücadele sürecinde yaptıklarımız ve yeni normalleşme sürecinde kulüp hazırlıklarımızdan bahsedeceğim.

Mart ayının ortalarında dünyayı etkisine alan Covid 19 salgını maalesef ülkemize de sıçradı ve bu süreçte hem ülkemizde hem de dünyada yüksek sayıda can kayıpları yaşandı. Bu dönemde başta hayatını kaybeden kulüp üyelerimize ve bu hastalığa yakalanıp vefat eden herkese Tanrı’dan rahmet dilerim.

16 Mart tarihinde kulübümüz İçişleri Bakanlığı tarafından geçici süreyle kapatılmış ve bu tarihten itibaren 31 Mayıs tarihine kadar kulüp personelimiz ücretli izine çıkartılmıştır. Nisan ve mayıs ayı maaşları için kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak üzere başvurulmuş ve bayağı bir uğraştan sonra talebimiz kabul edilmiştir. Personel maaşlarımızın bir kısmı buradan karşılanırken geri kalan kısmı kasamızdan ödenmiştir.

Maalesef mücbir sebep kapsamında olma taleplerimiz Erenköy Vergi Dairesi tarafından kabul edilmemiş ve bu yüzden sigorta ve muhtasar ödemelerinde bir avantajımız olmamıştır

Orman Bölge Müdürlüğü’ne kapalı kaldığımız dönemle alakalı kira muafiyeti için yaptığımız başvuru kabul edilmemiştir.

Üyelerimizin kulüp aidatlarını daha rahat ödeyebilmeleri için son ödeme tarihi 01 Haziran 2020 tarihine ertelenmiştir.

Covid 19 nedeniyle okulların tatil edildiği gün itibariyle kapalı yüzme havuzumuzun tüm ısıtma sistemi, havuz pompaları ve şartlandırmalarını durdurarak gider kalemimizi kesmiş bulunmaktayız.

16 Mart tarihinden bu yana tatil edilen spor branşlarımız online eğitim şeklinde devam etmektedir. Sutopu A takımımız play off’ları lig 2.si olarak bitirmiştir. Kulüp olarak tedbiren liglerin bu haliyle tescil edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

İşletmeler açısından;

Geçen yıl hizmet veren Gencay Cafe, Yeşilköy Balıkçısı ve pastanemiz bu yıl da bizlerle birlikte olacaklar. 2 Haziran itibariyle kulübe gelerek hazırlıklarına başlayacaklar.

Riski minimuma indirmek amacıyla ilk etapta Teras Bar’ı açmayı düşünmüyoruz.

Tüm işletmelerimiz İç İşleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeler doğrultusunda öncelikle hijyen kurallarını gözeterek hazırlıklarını yapmaktadırlar. Ayrıca Covid 19 tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliği protokolü, haşere ve zararlılarla mücadele protokolü hazırlanmıştır ve uygulanması kulüp müdürümüz tarafından denetlenecektir. İstihdam edilecek tüm personel kulüp açılmadan gerekli sağlık kontrollerinden geçecek, covid 19 testleri yapılacak ve sezon açılmadan önce en az bir hafta süreyle kulüpte konaklayacaklardır.

İşletmelerde temassız ödeme alınması teşvik edilecek, üyelerimizden mümkün olduğunca kredi kartı vb. kullanmaları istenecektir. İşletmeler yeterli sayıda mobil pos cihazı bulunduracaklardır.

Yeni normalleşme tedbirlerine gelince;

Bu konuda tarafımıza henüz tebliğ edilmiş herhangi bir şartname yok ama bizler yayınlanmış Turizm Tesisleri Genelgesi’ni baz alarak birtakım hazırlıklar yaptık. Ayrıca kulübümüzdeki doktor üyelerden oluşan 7 kişilik bir PANDEMİ KURULU oluşturduk. Bu kurul, aldığımız tedbirleri denetleyerek, bizlere süreç boyunca destek olacaktır.

* Kulüp girişinde her üyemizin ve personelimizin ateşi ölçülecek. Ateşi 38 derece ve üzerinde olan kişilerin kulübe girişine izin verilmeyecek ve bir sağlık kuruluşuna başvurmaları için yönlendirileceklerdir.

*Son 14 gün içinde kendisine korona virüs teşhisi konulan veya yurtdışı seyahati yapan üye ve üye yakınının dernek yönetimini bilgilendirmesi zorunluluğu getirilecektir.

*Kulübe gelen üyelerimiz, kapıda bulunan solüsyonlu ayak paspaslarını ve el dezenfektanlarını kullanmak suretiyle kulübe giriş yapabileceklerdir.

* Sık aralıklarla yerleştirilmiş olan dezenfektanlar üyelerimizin kullanımına hazırdır.

* Tuvaletlerde kullanımın temassız olabilmesi için gerekli yatırımlar yapılmış ve aynı anda kullanım sınırlaması uygulanmasına karar verilmiştir. Tuvalet girişlerine dezenfektanlar yerleştirilmiştir. Bu alanlarda temizlik yapan personel koruyucu kişisel ekipman kullanacak, işlem sonrası ekipmanını özel çöp kovasına atacak, su ve sabunla en az 20 saniye el temizliğini ve hijyenini sağlayacaktır.

* Yine Turizm Genelgesi’ ne göre tesisimizde konaklayan işletme personelleri 1 odada en fazla 4 kişi konaklayabileceklerdir. Her gün işe başlamadan önce kulüp müdürümüz tarafından ateşleri ölçülecek ve gerekli hijyen tedbirlerini aldıkları kontrol edilecektir. Personel yatakhanesi ve mutfaklara kesinlikle harici misafir kabul edilmeyecektir.

*Tüm personelin yeme içme faaliyeti dışında maske veya siperlik kullanmaları mecburidir. Yapılan işin niteliğine göre koruyucu iş kıyafetleri, siperlik ve eldiven kullanacaklardır.

*Tüm personele periyodik olarak salgın ve hijyen konusunda özel eğitim verilecektir.

*Bulaşın önlenmesi amacıyla şezlong aralarında 1.5 metre mesafe olacaktır. Aynı aileden olan kişiler arasında bu kural 60 cm olarak uygulanacaktır.

* Masalar arasında 1.5 metre sosyal mesafe kuralları uygulanacaktır. Üyelerimizin limitli kapasiteden mağdur olmaması amacıyla şezlong alanları azaltılarak, kulüp genelinde uygun görülen yerlere masa ve sandalyeler yerleştirilecektir. Genelge gereği sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olan kişilerde uygulanmayacaktır. Azalan şezlong alanlarını takviye etmek amacıyla da, havuz kenarı ve teraslara şezlonglar yerleştirilecektir.

*Şezlonglar her kullanım öncesi ve periyodik olarak dezenfekte makineleriyle dezenfekte edilecektir. Bu yıl minder verilmeyecektir.

*Restoran, büfe ve pastanede önceden kuver atılmayacak; misafirler oturduktan sonra tek kullanımlık poşetlerde çatal bıçak takımları, bardaklar, kolonyalı mendil ve tuz karabiber servis edilecektir. Tüm işletme personelleri maske ve eldiven ile hizmet verecektir. Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecektir.

* Sundurma altı alanımız, arzu eden 65 yaş üstü üyelerimizin kullanımına tahsis edilmiştir

* Kulüp üyelerinin sağlığını korumak amacıyla, bu yıl halk günü ve saat 18.00’den itibaren yapılabilen biletli halk girişlerine ara vereceğiz.

*Asil üyelerimizin her bir gün için sadece 1 misafir getirme hakları olacak ve getirdikleri misafir, kulüp girişinde sağlık beyan formu dolduracaktır. Hafta sonu yoğunluğuna göre kulüp yönetimi misafir kabul etmeme hakkını saklı tutmaktadır. Bu yıl abonman satışı yapılmayacaktır.

* Kulüp giriş ve çıkış noktaları ayırılmış ve böylece karşılıklı temas engellenmiştir.

* Yine aldığımız tavsiyeler neticesinde denize inen merdivenleri iniş ve çıkış merdivenleri olarak ayırmış bulunmaktayız. Denizden çıkılan merdivenin etrafında 1.5 metre sosyal mesafe kuralını korumaya yarayacak separatörler yerleştirilecektir. Deniz merdivenleri periyodik olarak dezenfekte edilecektir.

* Sahilde bulanan 3’lü duşlarımız tekliye indirilerek yine bir separatör yardımıyla izole edilecektir.

* Bu yıl genelge gereği sauna, masaj alanı, çocuk parkı ve kum havuzu kapalı olacaktır.

* Havuzlarda yine genelge gereği 1.5 metre mesafe şartı aranacak. Bu da bizlere kullanıcı sayısında kısıtlamalar getirebilecektir.

* Alınan dezenfektan aletleriyle, kulüp içinde bulunan tüm masalar ve sandalyeler akşamları yıkandıktan sonra ayrıca dezenfekte edilecektir. Yine bu aletlerle periyodik olarak tüm mutfaklar, tuvaletler ve yatakhaneler dezenfekte edilecektir.

*Kulüp müdürümüz ve kulüp doktorumuz tesisimizde konaklayarak 24 saat kulüpte bulunacaklardır. Kulüp müdürümüz günün her saati denetim ve uygulamalardan mesul olacaktır.

*Uyulması gereken tüm kuralların yer aldığı panolar, tesis girişinde ve tesis içinde kolayca görülecek yerlerde asılacak ve bu kurallara uymayan personel, üye, misafir hakkında işlem yapılacaktır.

Değerli üyelerimiz, sizlerin de bildiği üzere Covid 19 ile mücadele süreci oldukça dinamik ve zorlu bir süreç. Bugün konulan bir kuralın yarın esnetilmesi ancak başka bir gün sıkılaştırılması da mümkün. Burada önemli olan kurallar haricinde her bir üyenin öncelikle kendi, sonrasında ise bir diğer üyenin sağlığına saygı duymasıdır. Şüphesiz ki her zamankinden daha çok kurallara uymamız gereken zorlu bir sezon bizleri bekliyor.

Kulüp yönetimi olarak tabii ki sorumluluğumuz büyük ama asıl olan kendimiz alacağımız kişisel tedbirlerle bu hastalıktan korunmak mümkün olacak. Eminiz ki hoşgörü ve saygı çerçevesinde, kulüp kurallarına uyarak, bu zor günlerin de üstesinden gelip, “iyi ki bu kulüp var ve iyi ki bu kulübe üyeyiz” diyeceğimiz güzel, güvenli günler bizleri bekliyor olacak. Yönetim kurulu olarak tüm sezon boyunca bu şartların sağlanması için her zamankinden daha çok çalışacağımızdan emin olabilirsiniz.

Şimdiden hepinize sağlıklı ve güzel bir yaz diliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

HSSK Yönetim Kurulu Başkanı

Ercan Özboyacı