HEYBELİADA SU SPORLARI KULÜBÜ

Covid 19 Sonrası Spora Başlama Rehberi

Covid 19 salgınından korunmanın en önemli 3 adımı olan MASKE KULLANIMISOSYAL MESAFE(2mt.)DOĞRU EL HİJYENİ konularına azami önem göstermemiz gerekmektedir.

Değerli Sporcularımız ve Velilerimiz,

Spordan uzak geçen 4 aylık bir sürenin ardından tekrar spora geri dönüyoruz. Bu süreç zarfında yaptığımız sporların hayatımızın büyük bir bölümünü kapladığını gördük ve spora başlamanın umudu ile bu süreci tamamladık. Bundan sonraki sürecin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için hem kendimizi hem de takım arkadaşlarımızı ve ailelerimizi korumak bizlerin elinde olacak.

Spora başlama rehberimizin içeriği kulübe geliş ve gidiş süreçleri dahil olmak üzere, tesislerimiz içerisinde uyulması gereken adımları kapsamaktadır. Belirlenen bu adımlar mevcut duruma göre hazırlanmış olmakla beraber, Türkiye Cumhuriyeti Resmi makamlarının ve diğer otoritelerin yayınlayacağı genelgeler ve yönergeler doğrultusunda güncellenecektir.

Yaz döneminde gerçekleşecek antrenmanlar GÖNÜLLÜLÜK ESASINA göre yapılacaktır. Antrenmanlara katılamayacak sporcular ilgili sınıf antrenörüne bilgi vermek şartıyla, antrenmanlardan izinli sayılacaktır, sporculara herhangi bir yaptırımda bulunulmayacaktır.

Yaz dönemini tesislerimizde sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmek adına belirttiğimiz kurallara azami önem göstermenizi rica ederiz.

Muvafakatname ve Tesis Giriş Kuralları:

Güvenlik görevlilerimiz tesislere giren herkesin vücut ısısı ölçümlerini yapacak, ateşi yüksek olduğu belirlenen kişiler tesislere alınmayacaktır.

Tesislere giriş-çıkış ve yönetim tarafından belirlenmiş kurallara uyulmasını hatırlatacaktır.

Tüm sporcularımız ve velileri tarafından doldurulması gereken  taahhütname formlarını, Yaz Spor Okulları Sorumlusu Ahmet Reis’e ulaştırılması gerekmektedir. Formlarını teslim etmeyen sporcular antrenmanlara katılamayacaktır.

Kulübe Geliş-Gidiş ve Antrenmanlar Öncesi-Sonrası Süreç

Soyunma odaları, kapalı duş alanları kullanılmayacağı için, adada ikamet eden sporcularımız antrenman için uygun olan kıyafetleri ile tesislere gelmesi gerekmektedir.

Antrenman öncesi ve sonrasındaki süreçlerde sporcularımız mutlaka maske takması gerekmektedir.

 Havuz kenarında giymeleri için ayrıca terlik getirmeleri, yolda giydikleri ayakkabı veya terlik ile havuz kenarına gelmemeleri gerekmektedir.

Farklı adalardan ve İstanbul’dan gelecek olan sporcularımız, yolculukları süresince maske ve eldiven takmaları, sosyal mesafe kuralına mutlaka uymalıdır.

Antrenmanların bitiminde, sporcular havuz ve yelken alanlarından belirtilen kurallar ve zaman içerisinde çıkması gerekmektedir. Her seans sonrasında, bir sonraki antrenman grubu için gerekli hijyen çalışmaları yapılacaktır.

Üye olmayan sporcularımızın sadece antrenman saatinde kulübe gelmeleri ve antrenman bitiminde tesisten çıkmaları gerekmektedir.

Üye olmayan sporcularımızın velileri antrenman süreleri dahil olmak üzere tesise giriş yapamayacaktır.

Kendisini iyi hissetmeyen ve (sürekli yüksek ateş, öksürük, halsizlik vb…) semptomları olan sporcular, antrenmana gelmeden önce antrenörüne bu durumu bildirmeli ve antrenmana katılmamak için izin almalıdır.

Antrenman süresince, ilgili branş antrenörleri tarafından belirtilen kurallara mutlaka uyulmalıdır.

Tesislerde yemek yiyecek olan sporcularımız, restoran kurallarına mutlaka uymaları gerekecektir. Aynı masada sosyal mesafeye önem verilmedir.

Antrenmanlar tamamlandıktan sonra sporcularımız ellerini dezenfekte ederek vakit kaybetmeden tesisten ayrılmalıdır.

Sporcularımız, kişisel antrenman eşyalarını kulüpte bırakmamalıdır.

Sporcular sadece kendi malzemelerini kullanacaktır, hiçbir eşyasını paylaşmayacaktır.

Kapı girişinde ismi olmayan sporcuların, kulübe giriş izni olmayacaktır.

YÜZME VE SUTOPU

50 metrelik havuzda her kulvarda maksimum 2, 25 metrelik havuzda her kulvarda 1 kişi antrenman grupları ise en fazla 10 kişi olarak planlanacaktır.

  • Sutopu antrenmanlarında gruplar minimum kişi sayısıyla oluşturulacaktır.
  • Sutopu ve Yüzme kara çalışmaları havuzların açık alanlarında başka gruplar ile temas etmeyecek şekilde sosyal mesafe kuralına uygun olarak düzenlenecektir.
  • Sporcular havuz suyuna sekresyon (salya, sümük, balgam) atımı yapmamaya azami özen göstereceklerdir.
  • Antrenmanlar sırasındaki dinlenmeler sosyal mesafe kuralı içerisinde yapılmalıdır
  • Antrenman sonrası sporcuların havuzdan dışarı çıkışları kulvar sırası ile yapılacaktır

YELKEN

Sporcular teknelerini 2 kişi olacak şekilde çevirme ve kaldırma işlemlerini yapacaktır.

Sporcular, tekne ekipmanlarını(direk-salma-dümen vs) kendi taşıyacak ve antrenman sonrası kendisi kaldıracaktır. Tekne kaldırmaları teknenin ön ve arkasından yapılacaktır.

Denize çıkışlar ve karaya gelişler esnasında, antrenörler tarafından belirtilen sıra ile tekne suya indirilecek ve sporculara ilgili sınıf antrenörleri yardımcı olacaktır.

Tekne indirme ve çekme süreçlerinde sporcular birbirlerine yardım etmeyecektir.

Sporcular birbirlerinin malzemelerini kullanmayacaktır.

Antrenman aralarında, sporcular yanlarında kendi yemeklerini getirebilir, isteyenler kulüp tesislerinde veya evlerine gidip yiyebilecektir.

SB20 ve J70  sporcularının antrenmanları, yelken federasyonu ve liman başkanlıkları tarafından belirtilen , belirli tekne boyundaki teknelerde bulunacak kişi sayısına göre oluşturulacak ve başlanacaktır.