HEYBELİADA SU SPORLARI KULÜBÜ SPOR DERNEĞİ TÜZÜĞÜ 2015

BİRİNCİ BÖLÜM

DERNEĞİN ADI, FORSU, MERKEZİ, AMACI NİTELİĞİ VE ÇALIŞMA KONULARI
D-MADDE 1:

a) Derneğin Adı: HEYBELİADA SU SPORLARI KULÜBÜ SPOR DERNEĞİ dir. Kısacası (H.S.S.K.) şeklindedir. Aşağıdaki maddelerde “Dernek” olarak anılacaktır.
b) Forsu: Kırmızı zemin ortasında beyaz daire içinde sörftür. Bunu çevreleyen halka üzerinde de “HEYBELİADA SU SPORLARI KULÜBÜ 1984” yazısı vardır. Bu fors, aynı zamanda Derneğin mührü olarak kullanılacaktır.
c) Merkezi: İstanbul Heybeliada’ da dır. Şubesi yoktur.
d) Adresi: Heybeliada, Değirmen Burnu 34973 İstanbul’dur.

D-MADDE 2: DERNEĞİN AMACI, NİTELİĞİ VE ÇALIŞMA KONULARI:

A) Derneğin Amacı: Ülke gençlerinin ve dernek üyelerinin Sportif gelişmelerini sağlamak, spor eğitimi ve ahlakını yerleştirmek, üyeler arasındaki sevgi ve dayanışmayı arttırmaktır.
B) Derneğin Nitelliği: Dernek; tüm yönleriyle sportif nitelikte bir uzmanlaşma derneği olup politik ya da dinsel çalışma ve tartışma yapılamaz.
C) Derneğin Çalışma Konuları:

a) Dernek; Yukarıdaki amaca ulaşmak için Su Sporlarının su üstü ve su altı, tüm dallarında çalışma yapar.
b) Bu sebeple antrenmanlar, gösteriler, konferanslar ve kurslar düzenler. Yurtiçi ve Uluslararası resmi ve özel yarışmalara katılır.
c) Su Sporlarının gerektirdiği öğrenim ve eğitimi sağlamak için, antrenörler çalıştırıcılar, kondisyonerler ve öğretmenler tutar.
d) Su Sporları ile ilgili araç ve gereç ile tesisleri sattın alır kiralar, kurar inşa eder. Gereksiniminden fazlasını da satar veya kiraya verir.
e) Dernek; sporcularının ve üyelerinin sportif gereksinimleri yanında moral kültürel ve sosyal gereksinimleri sağlamak için de lokal ve tesisler yapıp yönetebilir. Bilimsel çalışmalar, sergi ve kermesler konferanslar düzenleyebilir. Yanında bulanabilir, arşiv oluşturabilir. Bu konularda plan ve projeler yaptırıp bunlar için yarışmalar da düzenleyebilir.
f) Dernek; gerek üyelerinin ve gerekse sporcularının derneğe olan bağlılıklarını pekiştirmek için, tenis, squach, voleybol, hentbol ve basketbol gibi sporların yapılmasına yarayacak alanlar “da kurup işletilebilir ya da kiralayıp satın alabilir. Gereksiniminden fazlasını kiraya verip satabilir.
g) Dernek başarılı ve maddi olanakları olmayan sporculara eğitimleri süresince burs verebilir. Bursun miktarı bütçeye göre Yönetim Kurulunca belirlenir. Ancak bir yıl içinde ödenecek tüm burs miktarı net asgari ücretin 10 katını geçemez.
h) Dernek içinde üyeler, aileleri, üye yakınları, misafirleri ve çalışanlar, işletme personeli ve yakınları siyasi veya dini simge olmuş kıyafetler giyemez aksesuarlar takamaz ve kulüp imkanlarından faydalanamaz.Din görevlerinin resmi ziyaretleri sırasında yasaca müsaade edilen resmi kıyafetleri hariçtir.

İKİNCİ BÖLÜM

DERNEĞİN KURULUŞU, ÜYELERİ, KAYIT VE KABUL İŞLEMLERİ
MADDE 3 - KURUCULAR:

ALTUNAL İSMAİL HAKKI (MEFRUŞAT)
T .C . Nispetiye Mahallesi lez. Su. Sit. Olcay B. 1 D/11 LEVENT

ATAKAN AHMET NEJAT (AVUKAT)
T .C . Mektep sok . No:1 HEYBELİADA

BANOĞLU HASAN (BANKACI)
T .C . Bahriyeli İrfan Adalı No:1 HEYBELİADA

ÇETİNER BAHRİ (TİCARET)
T . C . Kara gümrük Nesli şah mh. Vatan cad Emlak Kredi BL. C/1 D.10 FATİH

ÇETİNER ERTUĞRUL (TİCARET)
T . C . Kuş tepe Abide st. B/2 No:48 ŞİŞLİ

DİNÇEL İHSAN (DOKTOR)
T . C . Ihlamur Nişantaşı yolu No:37 Gök apt. D.3 NİŞANTAŞI

ELBURUZ MEHMET TARIK (SERBEST)
T . C . Mektep sok. No:10 HEYBELİADA

ELDEMİR HÜSAMETTİN (KUYUMCU)
T . C . Kuru sebil Yeni yol sok. No:4/5 KOCAMUSTAFAPAŞA

GÜL AHMET (TİCARET)
T . C . Ayyıldız No:27 HEYBELİADA

İNAL KEMAL (SERBEST )
T . C . Orhan Sk. No:20 HEYBELİADA

KILIÇLIOĞLU YALÇIN (KONFEKSİYON)
T . C . Ethem efendi cd. Menekşe apt No: 24/3 ERENKÖY

KILIÇLIOĞLU Halis (Konfeksiyon)
T . C . İstyasyon sk. Bahar apt No:11 D :1 ERENKÖY

KIZILÇAY OSMAN (OTO PARÇACISI)
T . C . Hacı Ahmet mah. Er Meydanı cad. No:5 D:7 BEYOĞLU

KOÇ HÜSEYİN (TİCARET)
T . C . Şehrenimi Nevbahar sok.13/3 FATİH

KOÇ İSMET (TİCARET)
T. C. Şehre nimi Nevbahar sok. 13/3 FATİH

KOÇ KÖKSAL (İPLİK TİCARETİ)
T. C. Şehremini Nevbahar sok. 13/3 FATİH

MANİOĞLU ADNAN (SERBEST)
T. C. Merkez Mah. Çamlık sok. Cemal Bey Apt. No:105/6 KÜÇÜKYALI

PAKİŞ FAHRETTİN (ÇORAP TİCARETİ)
T. C. Tepecik Yolu 5.Derya sit. A–24 ETİLER

PAKİŞ ŞERAFETTİN (TİCARET)
T. C. Yavuz Türk Cad. No:24/6 KADIKÖY

MISIROĞLU ADNAN (TİCARET)
T. C. Vatan Cad. Emlak Kredi Evleri A–1 Blok D:23 AKSARAY

OKYAY NEVZAT (SERBEST)
T. C. Yaman sok. No: 4 D:12 FATİH

SALTAN ALİ (MÜTEAHHİD)
T. C. Gürcü kızı sok. SSK B:1 Sultan apt. TAKSİM

SALTAN MEHMET (MÜTEAHHİD)
T. C. Gürcü kızı sok. SSK B:1 Sultan ap. TAKSİM

SEZGİN CUMHUR (KUYUMCU)
T. C. Kocayol Emel apt. D:10 BOSTANCI

TÜNAY BURHANETTİN (SERBEST)
T. C. Kanığ sok. No:1 D:7 KADIKÖY

UĞURLU TURGUT (SERBEST)
T. C. Kaptan Arif sok. No:1 SUADİYE

UĞURLUGİL SELAHATTİN (OTEL İŞLETMECİSİ)
T. C. Lozan zaferi cad. No:35 HEYBELİADA

YILMAZ Coşkun (Müteahhit)
T. C. Ayyıldız cad. No:2/4 HEYBELİADA

MADDE 4 - ÜYELER

A- Kurucu müteşebbis üye
B- Onursal üye
C- Üye
D- Sporcu Üye
E- Ailevi Üye
F- Üye Yakını

D*A -KURUCU MÜTEŞEBBİS ÜYELER:

ALTUNAL İsmail Hakkı - BANOĞLU Hasan - İNAL Kemal KILIÇLIOĞLU Yalçın - KOÇ İsmet - KIZILÇAY Osman - MANİOĞLU Adnan - SEZGİN Cumhur - TÜNAY Burhanettin - UĞURLU Turgut

D*B - ONURSAL ÜYE:

a) Derneğe olan sevgi ve bağlılıklarını maddi ve manevi katkılarıyla kanıtlamış kişilerle,
b) Türk sporundaki başarı ve hizmetlerini, uluslararası ün, unvan ve derece olarak kanıtlamış eski sporcular ve spor adamları, onursal üyeliğe kabul edilebilirler.
c) İstanbul Valisi, İstanbul Belediye Başkanı, Adalar Kaymakamı, Adalar Belediye Başkanı, Deniz Kuvvetleri ve Donanma Komutanları, Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi Komutanları Görevleri süresince ve kendiliğinden Derneğin Onursal üyesidirler.
d) Onursal üyeler ayrı bir sicil defterine kayıt olurlar.Birinci derece yakınları ile birlikte ödenti vermeksizin tesislerden faydalanırlar. Ancak Genel Kurula seçimlere katılmazlar.Vefatları ile onursal üyelik sıfatı sona erer.
e) Divan Başkanı, aynı zamanda Derneğin Onursal (Şeref ) Başkanıdır.

D*C - ÜYE : ASİL ÜYE

a) Asil üyenin ölümü halinde eş veya üye olmayan (üye çocuğu olarak asil üye olma hakkını kazanabilen) çocuklarından biri, iki yıl içinde Yönetim Kuruluna başvurur, varsa, kendisinin ve asil üyenin geçmiş borçlarını aylık her yıl Yönetim Kurulunca belirtilen gecikme cezası ile birlikte ödeyerek üyeliğe kabul edilir ve ölen üyenin sicilini alır. Ölen üyenin çocuklarının biri üyelik için başvuruyorsa, sağ kalan eş ile diğer reşit çocukların noterden tasdikli muvafakat name vermesi şarttır. Sağ kalan eşin üyelik başvurusunda böyle bir muvafakat aranmaz.
b) Tüzüğün 5/A maddesinde yer alan şart, koşul ve prosedür burada da uygulanır.

D*MADDE–5 ASİL ÜYE OLMA KOŞULLARI:

a) Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve mevzuatın öngördüğü koşullarını taşıyan her gerçek kişi derneğe üye olma hakkına sahiptir. Ancak, yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.
b) Adayın iki üye tarafından yazılı olarak yönetim kuruluna tanıtılması gereklidir.
c) Yönetim Kurulu: Adayın fotoğraflı ve yazılı isteğini askıya koyar. Askı süresi 10 gündür. Bu süre içinde aday hakkında, Dernek üyelerinin bir görüş ya da itirazı olursa Yönetim Kuruluna yazılı olarak bildirilir. Yönetim Kurulu bu bildirimin gizliliğine uyar.
d) Yönetim Kurulu, üyelik için yapılan başvuruları, üye kabul kurulundan geçirerek, başvuru tarihinden otuz gün içinde ret veya kabul eder. Üye kabul edilen aday, kendisine bu konuda yapılacak bildirimden, en geç otuz gün içinde yükümlülüklerini, Yönetim Kurulunca belirlenecek şekilde getirmeye mecburdur. Yükümlülüklerini, süresi içinde yerine getirmeyen üye adayının işlemi Yönetim Kurulunca iptal olunur. Bu karar kesin olup aradan bir yıl geçmedikçe aynı kişinin üyelik için yeni bir isteği kabul edilemez. Yukarıda belirtilen yükümlüklerini yerine getiren üyeye resimli bir kimlik verilir.
e) Üyeliğe kabul edilmeyen adaya, ret nedeni bildirilmez.

D*B) SPORCULUKTAN ASİL ÜYELİĞE GEÇİŞ:

Derneğin , federe olan Yüzme, Sutopu, Yelken dallarındaki lisanslı sporcuları, Kulüp içinde spor etiğine uygun spor ahlakına ve disiplinli davranışlara sahip hiç bir disiplin cezası almamış olmak ve spor yaşamlarını H.S.S.K da sona erdirmek ve Dernekler yasasına göre dernek kurmak veya derneğe üye olmak hakkını taşımaları halinde, aşağıdaki koşulları gerçekleştirmeleri durumunda asil üyeliğe geçmeye hak kazanırlar.

a)YÜZME DALINDASpor yaşamlarının son 5 yılını HSSK da geçirmiş ve bu dönem içinde; Federasyon programında olan bölge ve Türkiye Şampiyonalarında katıldığı her stil için ayrı ayrı en az 20 yarışmaya HSSK forması ile katılmış veya Türkiye rekoru kıran yada enaz 5 kez milli forma ile uluslararası yarışmaya katılmış, veya Türkiye Şampiyonalarında A katagorisi yarışlarda en az 5 kez ilk üçe giren sporcu Gençlik Spor İl Müdürlüğü veya ilgili Federasyondan alacağı onaylı belge ile durumunu kanıtladığında asil üyeliğe geçmeye hak kazanmış olur.

b)SU TOPU DALINDASpor yaşamlarının son 5 yılını HSSK da geçirmiş ve bu dönem içinde; Federasyon programında olan son 40 yarışmaya HSSK forması ile katılmış veya 1.Lig yada Türkiye Kupasında takım halinde ilk üçe giren takımda bulunan veya milli forma ile 10 kez uluslararası yarışmaya katılmış sporcu Gençlik Spor İl Müdürlüğü veya ilgili Federasyondan alacağı onaylı belge ile durumunu kanıtladığında asil üyeliğe geçmeye hak kazanmış olur.

c)YELKEN DALINDASpor yaşamlarının son 5 yılını HSSK da geçirmiş ve bu dönem içinde; üç defa bölge kupasında yarışarak ilk 5 ve bir defa Türkiye Şampiyonasında yarışarak ilk 10' a giren veya milli forma ile uluslararası yarışmaya katılmış sporcu Gençlik Spor İl Müdürlüğü veya ilgili Federasyondan alacağı onaylı belge ile durumunu kanıtladığında asil üyeliğe geçmeye hak kazanmış olur.

d) Sporculuktan asil üyeliğe geçtikten sonra başka bir spor kulübünde yeniden spor yaşamına dönen üyenin, asil üyeliği düşer. Yukarıdaki şekilde asil üyeliğe geçmek isteyen sporcu hakkında Yönetim Kurulu karar verir. Sporculuktan Asil üyeliğe geçen sporcu yaş ve öğrenim durumu göz önünde tutulmaksızın yıllık ödenti verir. Sporculuktan asil üyeliğe geçiş sporu bıraktığı tarihten itibaren bir yıl içinde yapılır.

C) AİLEVİ ÜYE-AİLEVİ ÜYELİKTEN ASLİ ÜYELİĞE GEÇİŞ- AİLEVİ ÜYELİĞİN SONA ERMESİ:

Asil üye Tüzük ve Genel Kurulca kabul edilen yıllık aidatlarını ödeyerek, eş ve çocuklarının ve eşlerinin daha önceki evliliklerinden olan ve ailevi üye statüsü taşımayan çocuklarının kulüpten yaralandırılmasını talep edebilir.

Ailevi üye asil üyenin nikâhlı eşi ve kendisi veya eşi ile kan bağı rabıtası olan veya yasal velayeti altındaki aynı soyadı taşıyan çocuklarıdır. Ailevi üyelere asil üye numarası ile giriş kartı verilir. Asil üye Yönetime başvurarak eş ve çocuklarının o yıl içintesislerden yararlanmamasınıen geç nisan ayı sonuna kadar yazılı olarak Derneğe bildirmek şartı ile isteyebilir. Bu şekilde yararlanmayacağı bildirilen ailevi üyeler kulüp tesislerinden yararlanmaz. Asil üye çocukları evlenmekle ailevi üye statüsünü kaybederler.

a) Asli üyenin nikahlı eşi, 20 yaşından küçük bekar çocukları ailevi üye sayılır.
b) Asli üyenin 20 yaşına giren bekar çocukları eğitimi devam ettiği sürece her yıl öğrenimi devam ettiğini belgelemek kaydıyla - 25 yaşını bitirene kadar ailevi üye sayılır. 25 yaşını doldurduktan sonra 9 ay içinde müracaatları halinde o tarihte asil üye olabilmek için ön görülen giriş ödentisinin % 20 sini ödeyerek Derneğe asil üye olabilirler.
c) Ailevi üyelikten asli üyeliğe geçişte Dernekler kanunu ÜYE OLMA KOŞULLARI ESAS TUTULUR.
d) Asli üye çocuğunun ailevi üyelikten asil üye olabilmesi, asil üyenin üyelik giriş aidatının tamamını ödemesi şartına bağlıdır.
e) AİLEVİ ÜYELİĞİN SONA ERMESİ: Ailevi üye statüsündeki eş boşandığı tarihten itibaren 2 yıl içersinde müracaat ederse giriş aidatının %20’sini ödeyerek derneğe üye olabilirler.18 yaşından küçük çocukları 20 yaşına girdikten sonra eğitimlerine devam etmiyorlarsa 20 yaşını doldurduktan sonra 9 ay içerisinde müracaat etmezlerse AİLEVİ ÜYE STATÜSÜ SONA ERER.
f) Asil ve ailevi üyelikler, Dernekler kanunu ve Tüzük hükümlerine aykırı davranış nedeni ile de üyeliklerine her zaman son verilebilir.

MADDE D- ÜYE YAKINI

a) Ailevi üye statüsüne girmeyen asli üyenin ve eşinin 3.derece dahil akrabaları kanunen bakmakla yükümlü bulunduğu diğer aile fertleri, özürlü ve/veya üye çocuğunun bakıcısı üye yakını sayılır. Yönetim kurulunun tayin edeceği sezonluk ödentiyi ödemek, Dernekler kanunu ve tüzük hükümlerine uygun bulunmak koşulu ile üye refakatinde tesislerden yararlandırılırlar. Çocuk bakıcıları için çocukların 7 yaşından küçük olması, özürlüler için doktor raporu alınması şartı aranır.
b) Asil üyenin veya eşinin ailevi üyesi statüsünde olmayan 2.derece dahil akrabalarına istek halinde 15 günlük giriş kartı çıkarabilir. Yönetim Kurulunun tayin edeceği ödentiyi ödemek, dernekler kanunu ve tüzük hükümlerine uygun bulunmak koşuluyla üye refakatinde tesislerden yararlandırılabilir. Bir sezonda bir üye bu hakkını her yakını için en çok bir kere kullanabilir.

MADDE 6 : - ÜYELİKTEN ÇIKMA

Her üye yazılı olarak bildirmek kaydıyla,dernekten çıkma hakkına sahiptir.Üyenin istifa dilekçesi Yönetim Kuruluna ulaştığı anda çıkış işlemleri sonuçlanmış sayılır. Üyelikten ayrılma, üyenin derneğe olan birikmiş borçlarını sona erdirmez.

MADDE 7 : - ÜYELİKTEN ÇIKARILMA

Dernekler kanununa göre Derneğe üye olma hakkını kaybedenlerle, Tüzük, Genel Kurul ve Yönetim Kurulu kararına uymadıkları için, haklarında çıkarma kararı verilenlerin üyelikleri sona erer. Çıkarma kararı, verildiği tarihten itibaren geçerlidir.
Yönetim Kurulunca hakkında çıkarılma kararı verilen üyenin, ilk yapılacak Genel Kurula itiraz hakkı vardır. Ancak diğer üyelik haklarının hiç biri bu arada kullanamaz.
ÜYELİKTEN ÇIKARILMA ÜYENİN DERNEĞE OLAN BORÇLARINI SONA ERDİRMEZ.

MADDE 8 : - ÜYELERİN HAKLARI VE ÖDEVLERİ:

a) Dernek üyeleri eşit haklara sahiptir.
b) Her üyenin Genel Kurulda bir oy hakkı vardır. Üye oyunu yürürlükte Dernekler Kanunu hükümlerine göre kullanır.
c) Üye yakınları ve üyenin konukları, üyenin sorumluluğu altında, kendilerine tanınan hak ve olanakları kullanabilirler.
d) Derneğe üye ancak, beraberinde ve Yönetim Kurulunca düzenlenecek yöntem ve şekle göre konuk getirebilir. Teknesi ile gelen konuk turist, Yönetim Kurulunun kararlaştırdığı yönteme göre ve ödenti karşılığı, geçici olarak dernek tesislerinden faydalanabilir.
e) Üye; derneğin katılmadığı yarışmalara derneği temsilen katılamaz.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
DERNEK ORGANLARI
*MADDE 9:- Derneğin organları şunlardır;

a) Genel Kurul
b) Yönetim Kurulu
c) Denetim Kurulu
d) Disiplin Kurulu
e) Divan

D*MADDE 10: - GENEL KURUL

Genel Kurul, derneğin en yüksek karar organıdır. Derneğe, hiçbir şekilde borçlu olmayan ve Tüzüğe göre, Genel Kurula katılma hakkı bulunan üyelerden oluşur.

MADDE 11 : - GENEL KURUL TOPLANTILARI
A- OLAĞAN TOPLANTI

Olağan Genel Kurul her iki yılda bir, ağustos ayı içinde toplanır.

D*B - OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Yönetim ve Denetim Kurullarının gerekli gördüğü durumlarda veya dernek üyelerinin 1/5 yazlı isteği üzerine, olağanüstü toplantı yapılır.

C - GENEL KURULU TOPLANTIYA ÇAĞIRMA YÖNTEMİ

Denetim Kurulunun veya Kulüp Divanının yahut dernek üyelerinin 1/5 nin isteği üzerine, Yönettim Kurulu, Genel Kurulu bir ay içinde toplantıya çağırmazsa, Denetim Kurulu veya toplantı isteğinde bulunan üyelerden birinin başvurusu üzerine, Yerel Sulh Hukuk Hakimi duruşma yaparak, dernek üyeleri arasından üç kişilik bir heyeti, Genel Kurulu toplantıya çağırmakla görevlendirir.

MADDE 12:- ÇAĞRI YÖNTEMİ

Yönetim kurulu, dernek tüzüğüne göre genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin listesini düzenler. Genel kurula katılma hakkı bulunan üyeler, en az onbeş gün önceden, toplantının günü, saati, yeri ve gündemi en az bir gazetede veya derneğin internet sayfasında ilan edilmek, yazılı olarak bildirilmek, üyenin bildirdiği elektronik posta adresine ya da iletişim numarasına mesaj gönderilmek veya mahalli yayın araçları kullanılmak suretiyle toplantıya çağrılır.
Bu çağrıda, çoğunluk sağlanamaması sebebiyle toplantı yapılamazsa, ikinci toplantının hangi gün, saat ve yerde yapılacağı da belirtilir. İlk toplantı ile ikinci toplantı arasındaki süre yedi günden az, altmış günden fazla olamaz.

MADDE 13: TOPLANTI YERİ VE KATILIM ŞARTI:

Genel Kurul toplantıları dernek merkezinin bulunduğu yerden başka bir yerde yapılamaz. Genel kurula asil üyelik borcu olanlar katılamaz oy kullanamazlar.

MADDE 14 :- TOPLANTI YETER SAYISI:

A) Genel Kurul tüzük hükümlerine göre Genel Kurula katılma hakkı bulunan üyelerin yarıdan bir fazlasının katılması ile toplanır.
B) İlk toplantıda yeter sayı sağlanamazsa, ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak bu ikinci toplantıya katılan üye sayısı, Dernek Yönetim ve Denetleme Kurulları üye tam sayısı toplamının iki katından az olamaz.

MADDE 15:- TOPLANTININ YAPILIŞ YÖNTEMİ:

Genel Kurula katılacak üyeler, Yönetim Kurulunca düzenlenen listedeki adları hizasına imza ederek, toplantı yerine girerler.
Tüzüğün 14. Maddesinde belirtilen tam sayı sağlanmışsa durum bir tutanakla saptanır.
Toplantı, Yönetim Kurulu Başkanı veya görevlendireceği Yönetim Kurulu üyelerinden biri tarafından açılır.. Açılıştan sonra toplantıyı yönetmek üzere bir başkan ile bir başkan yardımcısı üç sekreter seçilir. Toplantının Yönetimi Genel Kurul Başkanına aittir. Sekreterler toplantı tutanağını düzenler ve Başkanla birlikte imza ederler. Toplantı sonunda bütün evrak ve belgeler Yönetim Kuruluna bir tutanakla verilir.

D*MADDE 16: -TOPLANTIDA GÖRÜŞÜLECEK KONULAR SÖZ ALMANIN VE KONUŞMANIN SINIRI:
A) TOPLANTIDA GÖRÜŞÜLECEK KONULAR:

Genel Kurul toplantılarında, yalnızca gündemde yer alan maddeler görüşülür. Ancak toplantıda hazır bulunan üyelerin en az onda bir tarafından görüşülmesi istenilen konuları gündeme alınması zorunludur.
Şu kadar ki bu isteğin yazılı olması hazirun cetvelinde imzaları bulunan üyelerden en az onda birinin imzasını taşıması gündemin onaylanıp kabul edilmesinden önce Başkanlık Divanına ulaşması Tüzük değişikliği ya da Derneğin feshi isteklerini taşımaması şarttır.

B) SÖZ ALMANIN VE KONUŞMANIN SINIRI:

a) Genel Kurul toplantılarında yalnızca Genel Kurula katılamaya hakkı olan üyeler söz alıp konuşabilir. Hakkında sürekli çıkarma cezası verilen üyenin itiraz dilekçesi ve savunması Divan Başkanı tarafından “Dileklere” ilişkin gündem maddesi görüşülürken okunur ve oylanır.
b) Söz isteyen üyelere yazılma sırasına göre söz verilir. Organ ve Komisyon sözcüleri ile sataşma ve usul hakkında söz isteyenlere ise öncelikle söz verilir. Bir konu hakkında üç üye konuştuktan sonra görüşme yeterliği önergesi yazılı olarak verilebilir.
c) Önerge görüşülmeden oylanır. Kabulü halinde yalnızca organ veya komisyon sözcüsünün ve varsa sataşılan üyenin cevap hakkı kullandırılır. Genel Kurula katılan üyelerden on kişinin yazılı istemi ile konuşma süresi beş dakika ile sınırlandırılabilir. Ancak organ ve komisyon sözcüleri ile önerge sahipleri bu sınırlamanın dışında tutulur.
d) Söz almaya veya konuşmaya bir sınır kabul edilmiş olsun veya olmasın görüşmelerin bir spor derneğine yaraşır hava içinde geçmesini sağlamak üzere Genel Kurul Başkanının geniş yetkisi vardır.

D*MADDE 17- OY KULLANMA VE SEÇİMLER:
A) OY KULLANMA

Genel Kurul toplantısına katılmaya hakkı bulunan her üyenin bir oy hakkı vardır. Üye bu hakkını, yürürlükteki Dernekler Kanunu hükümlerine göre kullanır.
Genel kurulda seçimler gizli oyla yapılır ancak tek liste ile seçime gidiliyorsa Divan Heyeti açık oylama yaptırabilir.Genel Kurul anında alınacak seçim maddesi dışındaki diğer kararlar açık oyla yapılabilir.
Oylamanın gizli olacağı konusunda, Yasadan, Tüzükten ya da Genel Kurul kararlarından doğan bir zorunluluk yoksa kararlar açık oyla alınır.

B) SEÇİMLER

Dernek Organlarının seçimi aşağıdaki şekilde yapılır. Derneğin yönetimi ve Derneğe hizmet bir program üzerinde anlaşmış düşünce ve işte uyum içinde olacağına inanmış bir grup çalışmasını gerektirir. Bu sebeple:

a) Seçimlere katılacak olan her grup oy pusulalarını bastırarak seçim günü Genel Kurulda seçilen Divan Heyetine tutanakla (imza karşılığı) teslim eder.
b) Basılı oy pusulası tek bir kâğıt olup üzerinde hangi üyenin hangi göreve aday olduğu (asil ve yedek ayırımı da yapılarak) açıkça belirtilir.
c) Dernek Yönetimi, seçimlerde karma liste yapmak isteyebilecek üyeleri de göz önüne alarak, yeteri kadar boş kâğıda, kapalı oy verme yerinde hazır bulundurulur.
d) Gerek basılı oy pusulaları, gerek boş oy pusulaları ve gerekse oy zarfları Dernek mührünü taşımaları şarttır.
e) Bir oyun geçerli olması için, Dernek mührü taşıması , ( basılı oy pusulası ise) üzerinde hiçbir silinti ya da ekleme yahut işaret bulunmaması gerekir. Tercihi oy ya da karma liste ancak boş mühürlü kâğıt üzerinde yapılabilir. Bunda da, hangi üyenin hangi göreve seçildiğinin, asil ve yedek de belirtilerek, ayrı, ayrı ve eksiksiz yazılmış olması gerekir.
f) Oy kullanacak üye, adı okununca gelerek Genel Kurul Başkanlık Divanından aldığında mühürlü zarf ile kapalı oy kullanma yerine girer, mühürlü oy pusulasını zarfa koyar, kapatır ve Başkanlık Divanı üzerindeki oy sandığına atar. Oy kullandığına dair isim listesini de imza etmekle, üyenin oy verme işlem tamamlanmış olur.
g) Başbakanlık Divanı, seçimlerin Dürüstlük ve düzen içinde geçmesi ve çabuk sonuçlanması için gerekli tüm önlemleri alır. Gözetim ve denetim de bir aksaklık olmamak kaydıyla, yeteri kadar kapalı oy yeri ve oy sandığı kullanılabilir.
h) Oy verme işleminin dürüstlük ve düzen içinde geçmesini ya da çabuk sonuçlanmasını aksatacak her davranış, Genel Kurul Başbakanlık Divanının şikâyeti üzerine, disiplin kavuşturması gerektirir.
i) Oy verme işlemini tamamladıktan sonra, Genel Kurul Başbakanlık Divanı oy sandıklarını açar ve mühürlü zarfları sayar. Varsa, mühürsüz zarfları açmadan iptal eder. Mühürlü zarf sayısı oy kullandıktan sonra atılan imza sayısından fazla ise, gelişi güzel zarf seçilerek yok edilir ve böylece eşitlik sağlanır.
j) Açılan bir zarftan, birden çok fakat aynı guruba verilmiş geçerli oy pusulası çıkarsa yalnız biri geçerli sayılır. Bir zarftan (farklı guruplara ait ya da biri geçersiz nitelikte birden çok oy pusulası çıkarsa) tümü geçersiz sayılır. Geçersiz oy pusulaları ve zarfı iptal edilmeyip üzerlerine, Başkanlık Divanınca “Geçersiz ” kaydı düşülüp imzalanarak saklanır.
k) Oy ayrımı ve oy sayımı işlemi tamamlandıktan sonra, sonucu ile birlikte, tüm işlemler zapta geçirilir ve geçerli ya da geçersiz tüm oy pusulaları ile birlikte Dernek Yönetimine teslim edilir.

MADDE 18:-GENEL KURULUN GÖREV VE YETKİLERİ:

1- Dernek organlarının seçilmesi,
2- Dernek tüzüğünün değiştirilmesi,
3- Yönetim ve denetim kurulları raporlarının görüşülmesi ve yönetim kurulunun ibrası,
4- Yönetim kurulunca hazırlanan bütçenin görüşülüp aynen veya değiştirilerek kabul edilmesi,
5- Dernek için gerekli olan taşınmaz malların satın alınması veya mevcut taşınmaz malların satılması hususunda yönetim kuruluna yetki verilmesi, 6- Yönetim kurulunca dernek çalışmaları ile ilgili olarak hazırlanacak yönetmelikleri inceleyip aynen veya değiştirilerek onaylanması,
7- Dernek yönetim ve denetim kurullarının kamu görevlisi olmayan başkan ve üyelerine verilecek ücret ile her türlü ödenek, yolluk ve tazminatlar ile dernek hizmetleri için görevlendirilecek üyelere verilecek gündelik ve yolluk miktarlarının tespit edilmesi,
8- Derneğin federasyona katılması ve ayrılmasının kararlaştırılması,
9- Derneğin uluslar arası faaliyette bulunması, yurt dışındaki dernek ve kuruluşlara üye olarak katılması veya ayrılması,
10- Derneğin vakıf kurması,
11- Derneğin fesih edilmesi,
12- Yönetim kurulunun diğer önerilerinin incelenip karara bağlanması,
13- Mevzuatta genel kurulca yapılması belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesi, Genel kurul, derneğin diğer organlarını denetler ve onları haklı sebeplerle her zaman görevden alabilir. Genel kurul, üyeliğe kabul ve üyelikten çıkarma hakkında son kararı verir. Derneğin en yetkili organı olarak derneğin diğer bir organına verilmemiş olan işleri görür ve yetkileri kullanır.

D*MADDE 19: YÖNETİM KURULU (OLUŞUMU VE GÖREVLERİ):
A) OLUŞUMU:

a) Genel Kurul tarafından gizli oyla ve iki yıl için seçilen bir Başkan ile bir Genel Sekreter ve ayrıca aynı yöntemle seçilen dokuz asil , beş yedek Yönetim Kurulu üyesinden oluşur. Yedek üyeler , Yönetim Kurulunda boşalan üyeliklere aldıkları oy sırası ile geçerler ve yerlerine geçtikleri üyenin müddetini tamamlarlar.
b) Yönetim Kurulu görevlerinin hepsi fahri olup , hakkı huzur ve diğer adlar altında hiçbir ücret alınamaz. Yönetim Kurulu üye sayısı , yedeklerin görevlendirilmesine rağmen (Başkan hariç ) altı kişinin altına düşerse Genel Kurul bir ay içinde olağanüstü toplantıya çağırılır. Bu çağrıyı geri kalan Yönetim Kurulu üyeleri veya Denetim Kurulu veya üyelerin 1/5 i yapar.
c) Bunlar dahi yapmazsa, Dernek üyelerinde herhangi biri ,yetkili Sulh Hukuk Hakimine baş vurarak , Dernekler Kanunu uyarınca müdahalesini isteyebilir.
d) Yönetim Kurulu, Derneği idare ve tüzel kişiliğini temsil eder. Yönetim Kurulu, seçimden sonra yapacağı ilk toplantıda kendi içinden bir Sayman üye ile spordan sorumlu olmak üzere bir Genel Kaptan ve gerekli sayıda Spor Teknik yöneticisi seçer. Bir belgenin, bir Banka Kredi sözleşmesinin, bir borç senedi ve her türlü sözleşmenin bir kambiyo taahhüdünün Derneği bağlayabilmesi için, Başkan, Genel Sekreter veya Sayman üyeden herhangi ikisinin müşterek imzasını taşıması gerekir. Bunun yanında, Derneği yüklenim ve borç altına sokan, yukarıda yazılı veya diğer tüm işlemler için Yönetim Kurulunun karar vermiş olması ya da işlemi onaylaması gerekir. Böyle bir karar ya da onay olmaksızın yapılan işlemler, iyi niyetli üçüncü kişileri etkilemezse de, doğabilecek tüm olumsuz sonuçlardan, belgeyi imzalayan üyeler, Derneğe karşı müştereken ve müteselsilin sorumlu olurlar.
e) Yönetim Kurulunun karar ve işlemlerinden doğan zararlardan ise tüm Yönetim Kurulu üyeleri müştereken ve müteselsilin sorumludur. Yönetim Kurulu, ayda en az bir kere toplanmak mecburiyetindedir. Toplantıya, Başkan, yokluğunda Genel Sekreter, Onun da yokluğunda Sayman üye başkanlık eder. Başkanlık eden üye dışında en az altı üyenin katılması ile Yönetim Kurulu toplanabilir. Kararlar, katılanların çoğunluğu ile verilir. Çoğunluk sağlanamazsa, oylanılan konu reddedilmiş sayılır. Reddedilen bir konunun tekrar görüşülüp kabul edilebilmesi için üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu gerekir. Üst üste iki Yönetim Kurulu toplantısına özür bildirmeden katılmayan üye istifa etmiş sayılır.

D*B) GÖREVLERİ:

a) Yıllık bilânço ile bütçe projesini hazırlayarak Genel Kurula sunar.
b) Derneğe ait bütün iş ve işlemleri, Genel Kurulca onaylanan bütçe çerçevesinde yapar.
c) Derneğe gerekli olan memur ve hizmetlileri alır ve çalıştırır.
d) Derneğin Yönetimi hakkında iç yönetmelik hazırlar.
e) Derneğin menkul mallarından ve deniz vasıtalarından lüzum gördüklerini satar veya kiraya verir. Gerekli olanı satın alır, kiralar.Ancak gayrimenkul alım satımı Genel Kurulun iznine tabidir.
f) Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ve yetkili kuruluşların yönetmeliklerine göre, Derneğin uğraşacağı spor dallarını ve etkinlik alanlarını saptar.
g) Onursal Üyeliğe kabul ile Kurucu Müteşebbis Üyelerin yıllık ödentiden bağışık tutulması konularından gereken kararı Divanında bilgisine sunarak alır ve uygular.
h) Yasada ve tüzükte yazılı olanlarla, tutulmasına ayrıca karar verilen defterlerin ve özellikle; Üye Kayıt Defteri, Karar Defteri, Gelen ve Giden Evrak Defteri, Bütçe, Kesin Hesap ve Bilânço Defteri, Demirbaş Kayıt Defteri, Alındı Belgesi Kayıt Defteri gibi defterlerin özen ve titizlikle tutulmasını sağlar.
i) Kanun ve Tüzük ile Yönetim Kuruluna verilen diğer görevleri yapar. Derneğin amacının gerçekleşmesi için gerekli gördüğü bütün iş ve işlemleri izler ve sonuçlandırır.

C) KURUL ÜYELERİ:
a) BAŞKAN:

Genel Kurul tarafından ve Dernek üyeleri arasından iki yıl için seçilir. Derneğin yetkili temsilcisi ve ita amiridir. Gider Belgelerini, Genel Sekreter veya Sayman üye ile birlikte imza eder. Yapacağı bütün işlemler hakkında önceden Yönetim Kurulundan karar ve yetki almalıdır. Acele ve olağanüstü durumlarda verdiği karar ve yaptığı uygulamaları, ilk toplantıda Yönetim Kurulunun onayına sunmak kaydıyla o yıl ki Asil üye aidatının 10 katı kadar harcama yetkisi vardır. Bu miktar Genel Kurul kararı ile arttırılabilir. Geçici yokluğunda kendisine, aynı yetkilerle Genel Sekreter vekâlet eder. Başkanlığın boşalması durumunda, Genel Kurulun bir ay içinde olağan üstü toplantıya çağırılması ve yeniden Başkan seçimi yapılması zorundur. Ancak Başkanlığın boşalması, seçim döneminin bitimine altı ay veya daha az bir zaman kala olursa, seçime gidilmez. Genel Sekreterin vekâleti ile görev tamamlanır. Başkan en fazla üç dönem Başkanlığa seçilebilir.

D*b) GENEL SEKRETER:

Genel Kurul tarafından ve Dernek üyeleri arasından iki yıl için seçilir. Derneğin ve Yönetim Kurulunun yazı işlerini yönetir. İdari kararlar hususunda ilgililerle temaslarda bulunur. Yıllık çalışma raporları ile bilânçoları hazırlatır. Başkanın yokluğunda, kendisine tam yetki ile vekâlet eder.
Genel Sekreterin geçici yokluğunda Yönetim Kurulu kendi üyeleri arasından birini bu görevi vekâleten yapmaya memur eder.
Genel Sekreterliğin boşalmasından Yönetim Kurulu kendi üyeleri veya yedekleri arasından bu göreve uygun gördüğünü (yedeklerin oy sırasına bakılmaksızın )gizli oyla seçer ve yapılacak ilk Genel Kurulun onayına sunar. Bu seçimin yapılabilmesi için o toplantıda Başkanın bulunması ve oylamaya 7 Yönetim Kurulu üyesinin katılması şarttır. Genel sekreter seçiminde dönem sayı sınırlamasında yoktur.

D*c) SAYMAN:

Yönetim Kurulu içinden seçilir. Derneğin para ve hesap işlerini, Yasa ve Tüzük hükümlerine uygun şekilde düzenler ve yürütür. Gelir gider belgeleri ile defterlerin, şekline uygun tutulup korunmasından sorumludur. Üye ödentilerini, bağışları diğer tüm gelirleri ve giderleri toplayıp harcama işlerini, kendi sorumluluğu altında yürütür.
Dernek kasasında, Dernekler Yasasının izin verdiğinden fazla para bulunduramaz. Fazla parayı, Dernek adına bankalarda açılmış ve açılacak cari hesaplara yatırmakta yükümlüdür. Gider belgeleri özetinin, karar defterine geçirilmesini sağlar.
Bütçe uygulamalarına ilişkin üçer aylık raporlar hazırlar.

D*MADDE 20- DENETİM KURULU:

Üç asil, üç yedek üyeden oluşur. Genel Kurul tarafından gizli oyla iki yıl için seçilirler.Ancak tek liste ile seçime gidiliyorsa Divan Heyeti açık oylama yaptırabilir.
Denetçiler, kulübün gelir ve giderlerini yapılan harcamaları karar ve işlemlerin kulüp amacına yararlarına uygun olup olmadığını kontrol ederler. Bu maksatla kulübün hesap karar ve üye defterleriyle kasayı ve bütün evrakını diledikleri zaman kontrol edip inceleyebilirler. Kurul denetleme görevini Dernek tüzüğünde tespit edilen esas ve usullere göre ve altı ayı geçmeyen aralıklarla yapar ve denetleme sonuçlarını bir rapor halinde Yönetim Kuruluna ve toplandığında Genel Kurula sunar.
Ancak bu kontrol ve yetkileri, işlemlere ve Yönetim Kurulu kararlarına karışma hakkını vermez. Denetçiler, görecekleri aksaklıkları Yönetim Kuruluna bildirerek düzeltilmesini isteyebilirler. Düzeltilmeyen aksaklıklarla, Tüzüğe veya Dernek yararlarına aykırı işlem ve davranışları, Genel Kurula raporlarıyla bildirmek mecburiyetindedirler.
Denetçiler, gördükleri aksaklıkların ve aykırı işlemlerin, istek ve önerilerine rağmen düzeltilmemesi durumunda bunların, Genel Kurulu ilgilendirilecek derecede önemli olduğuna kanaat getirirlerse, Olağan Genel Kurul toplantısını beklemeksizin, düzenleyecekleri gerekçeli raporları ile Yönetim Kuruluna başvurarak, Genel Kurulun Olağanüstü toplantıya çağırılmasını isteyebilirler. Bu takdirde Yönetim Kurulu, Olağanüstü Genel Kurulu en geç bir ay içinde toplantıya çağırmaya, toplantı için gerekli işlemleri yapıp tamamlamaya, denetçilerin düzenleyecekleri gündemi, Olağanüstü Genel Kurula getirmeye mecburdurlar. Bu fıkrada Yazılı konularda üç denetçi birleşmediği veya bir araya gelemedikleri takdirde, iki denetçi dahi aynı yollara başvurabilir. Yönetim Kurulu, Genel Kurulu toplantıya çağırmazsa, Denetçiler Dernekler Kanunu gereğince Sulh Hukuk Hakimine başvururlar.

D*MADDE 21 - DİSİPLİN KURULU:

İki yıl için, Genel Kurul tarafından ve en az beş senelik üyeler arasından, gizli oyla seçilecek beş asil ve üç yedek üyeden oluşur. Ancak tek liste ile seçime gidiliyorsa Divan Heyeti açık oylama yaptırabilir.
Görev müddetleri bitinceye kadar Dernekte başkaca idari ve teknik görev alamazlar. Seçilmelerinden hemen sonra yapacakları ilk toplantıda, aralarından birini, gizli oyla başkan seçerler, kararlar çoğunlukla alınır. Toplantı günü özürlü olan üye, Yönetim Kurulunu hemen haberdar eder, bunun üzerine yedek üyelerden sırası ile en çok oy alan toplantıya davet edilerek heyet en az üç kişi ile toplanır, özür bildirmeksizin üst üste iki toplantıya gelmeyen üye istifa etmiş sayılır. Yerine en çok oy alan yedek üye asil olarak geçer.

Disiplin Kurulu:

Disiplin kurulunun, yönetim kurulunun onayına iktiran etmek şartıyla tavsiye edeceği cezalar şunlardır.
a) Uyarı
b) Kınama
c) Kulüp tesislerinden geçici olarak yararlanamama (3 günden -45 gün'e kadar)

Ceza gerektiren bir fiil hakkında, altı ay içerisinde şikâyette bulunulmazsa disiplin suçu zaman aşımına uğrar, bu zamanaşımı doğrudan gözetilir.
Disiplin Kurulun yazı işleri, Dernek Yönetim Kurulunca yürütülür ve evrak Yönetim Kurulunca saklanır. Derneğin her nevi üyesi ve üye yakınları hakkında ceza tavsiye etmeye yetkilidir.
Kulüp tesislerinden geçici olarak yararlanamama (3 günden -45 gün'e kadar)cezasının, Haziran Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının tamamını ya da bir kısmını kapsaması gerekir.Uyarı-kınama cezaları infazının bitimini takip eden 5 yıl içinde ceza alan üye veya üye yakını başka bir disiplin suçu işlemez ise ilk aldığı disiplin cezası sicilinden silinir.

D*MADDE 22:DİSİPLİN CEZASINI GEREKTİREN SÖZ TUTUM VE DAVRANIŞLAR İLE DİSİPLİN KURULUNUN ÇALIŞMA YÖNTEMİ:
A- DİSİPLİN CEZASINI GEREKTİREN TUTUM VE DAVRANIŞLAR

a) Dernekler Kanununa göre, dernek kurmak veya derneğe üye olmak hakkını kaybetmek.
b) Yurt içinde rakip sayılabilecek bir başka spor kulübünde, yeniden spor yaşamına dönmek.
c) Derneğin onur ve saygınlığına zarar verici hareketlerde bulunmak,
d) Üyelik onur ve saygınlığı ile bağdaşmayacak hareketlere de bulunmak.
e) Toplum yaşamının gerektirdiği görgü kurallarının dışına çıkmak.
f) Dernek Başkanı ile organlar, kurullar ve komiteler üyelerini küçük düşürücü, kötü zan altında bırakacak söyleyiş ve davranışlarda bulunmak.
g) Dernek Tüzüğüne, yönetmeliklere ve Yönetim Kurulunca alınmış kararlara uymamak gibi spor ve toplum ahlakı ve değer yargıları bağdaşmayan ya da suç teşkil eden söz ve davranışlar bulunmak
h) Disiplin Kurulu, toplanan delillere göre, suçun ağırlığını ve yukarıda yazılı üç ceza türünden birini vermeyi tavsiye edebilir.
i) Üye yakınlarının da, disiplin cezasını gerektiren söz, tutum ve davranışları sebebiyle, üye gibi yargılanıp cezalandırılması disiplin kurulunca tavsiye edilir. Ancak üye yakınlarından biri hakkında verilecek Kulüp tesislerinden geçici olarak yararlanamama (3 günden -45 gün'e kadar) cezasının, üye ile diğer yakınlarını, ne şekilde ve ne derecede etkileyeceğine suçun özelliğini göz önüne alarak, Disiplin Kurulu ayrıca tavsiye eder.

B - DİSİPLİN KURULUNUN ÇALIŞMA YÖNTEMİ

a) Disiplin Kuruluna başvuranlar, Yönetim Kurulu aracılığı ile yapılır. Bir disiplin suçu ile karşılaşan ya da bunu öğrenenler yakınma ya da suç duyurusu yolu ile yazılı olarak, Yönetim Kuruluna başvururlar. Bu dilekçeye tanık isimleri ile diğer delillerinde eklenmesi gerekir.
c) Şikayet edilen ,, üye yakını da olsa , tüm yazışmalar üye ile yapılır. Üye, yakınına ait disiplin kovuşturmasında, yakını ile birlikte hareket etmelidir. Yazışmalar imza karşılığı elden ya da iadeli taahhütlü mektupla yapılır.
d) Yönetim Kurulu şikâyet dilekçesi ile ekindeki delillerin birer örneğini, şikâyet edilen üyeye gönderir. Şikâyet edilen üye yakını ise, savunmayı birlikte hazırlamaları da bildirir. Deliller ve tanık listesin de eklenerek, savunmanın beş gün içinde yazılı verilmesi istenir.
e) Savunmaya ilişkin cevap geldikten ya da süre geçtikten sonra dosya, derhal Disiplin Kuruluna gönderilir. Disiplin Kurulu bir duruşma günü saptar ve tarafları davet eder. Tüm delil ve tanıklarını da birlikte getirmelerini ister. Bu davet yapılmadan karar verilmez.
f) Duruşma günü taraflar gelmez ve haklı bir özür de bildirmezse, işin özelliğine ve dosya içeriğine göre gerekli karar verilir. Gerek özür sebebi ile gerekse delil toplanması için taraflarca yapılacak erteleme ve önel isteklerini, Disiplin Kurulu serbestçe takdir eder.
g) Duruşmada, önce sav ve savunmaya ilişkin dilekçeler, sonra da yazılı deliller okunur. Tanıklar da dinlendikten sonra, hazırsalar, taraflardan son diyecekleri sorulur. Üyeler yakınlarına ait yargılamalara birlikte katılabilirler.
h) Yargılama sona erince, Disiplin Kurulu gizli görüşmeye çekilir. Kararını Yönetim Kuruluna bildirir. Yönetim Kurulu tavsiye edilen cezayı aynen veya değiştirerek onaylarsa ilgiliye tebliğ eder.
i) Dernek üyeliğinden sürekli çıkarma kararını Yönetim Kurulunun tavsiyesi üzerine Genel Kurul verebilir. Genel Kurul sürekli çıkarma kararını kabul etmezse Kulüp tesislerinden geçici olarak yararlanamama (3 günden -45 gün'e kadar) cezası verebilir.
j) Verilen kararın bir örneği karar kartonunda saklanır, Özeti ise, özel defterine yazılarak imzalanır.Verilen kararlar, üyenin siciline de ayrıca işlenir

D* MADDE 23: SPORCULARA İLGİLİ DİSİPLİN İŞLEMLERİ:
Sporcu üyelere verilecek cezalar:

1. Uyarma : Sözlü olarak, baş antrenör veya yardımcısı tarafından,
2. Kınama : Yazılı olarak, baş antrenör veya yardımcısı tarafından,
3. Bir yıla kadar yarışmalardan ve antrenmanlardan men: Baş antrenör ve yardımcı ve genel kaptan tarafından ayrı, ayrı verilir.

1. Kulüp tesislerinden geçici olarak yararlanamama: Genel kaptan ve baş antrenör raporuna göre Yönetim Kurulu tarafından verilir.
1. Sporcu üyelikten ve Dernekten sürekli ihraç: Genel kaptan raporuna göre Yönetim Kurulunun tavsiyesi üzerine Genel Kurul tarafından ceza olarak verilir. Ayrıca Yönetim Kurulu da, a,b,c maddelerinde belirtilen cezaları doğrudan verebilir. Cezalardan a + b maddelerine itiraz genel kaptana, c, maddesine itiraz ise Yönetim Kurulu Başkanlığına yapılır.

MADDE 24: DİVAN
A- KURULUŞU VE ÜYELERİ:

DİVAN: Derneğin danışma organıdır. Dernekte 10 yılını doldurmuş ve 40 yaşını aşmış olup Yönetim Kurulları Disiplin Kurulları ve Denetleme Kurullarında asli olarak görev almış üyelerden oluşur.
Divan üyeliği süresizdir.
Divan üye sayısı en çok 50 kişi olup, bunlar Yönetim Kurulunca en küçük sicilden itibaren tespit ve kendilerine tebliğ ve Kulüp Lokalinde ilan edilir.
Herhangi bir sebeple Divan Üyeliğinin boşalması halinde yerine yukarıdaki şartları taşıyan en küçük sicil numaralı üye Divan üyesi olur.Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olanlara öncelik verilir.

B- TOPLANTILARI:

Divan, Yılda en az üç defa Nisan-Temmuz ve Ekim aylarında toplanır.Gerekli gördüğü takdirde Divan Kurulu kendi arasında toplanır.
Divan heyeti toplantılarına üst üste iki dönem mazeretsiz katılmayan üyenin üyeliği düşer.
Mazeret ancak; sağlık ve meslek sebepli engellerin Divan toplantısına denk gelmesi halinde ve istenildiğinde kanıtlanmak kaydıyla ileri sürülebilir. Bunlar dışındaki mazeretler kabul edilmez. Mazeretli olarak 3 kez Divan heyeti toplantısına katılmayan Divan üyesinin üyeliği düşer.
Divan Kurulunun, olağan ve olağanüstü toplantı gündemleri ile davetiyeleri Divan Kurulu Başkanlığınca Divan üyelerine gönderilir.
Divan üyeleri en az 14 kişi ile toplanır ve mevcudun çoğunluğu ile karar alır. Çekimser oylar ret sayılır.
Divan: gerek kendi toplantılarını yönetmek, gerekse Divanı temsil ve idare etmek üzere, dört yıl için bir Başkan bir Başkan Yardımcısı ve iki de sekreter üye seçilir.
Divan Başkanı, aynı zamanda derneğin onursal (Şeref ) Başkanıdır.
Bir divan üyesi, Yönetim Kurulu ,Denetim Kurulu veya Disiplin Kurulu üyeliğine seçilmiş ise Divan üyeliği askıya alınır ve Divan toplantılarına katılamaz. Görevi bitince yeniden Divan üyeliğine döner.

C- GÖREV VE YETKİLERİ:

a) Her toplantıda Derneğin o devresindeki çalışması hakkında Yönetim Kurulunun vereceği açıklama üzerine teklif ve tavsiyelerde bulunur.
b) Gerekli gördüğü hallerde idari, mali ve sportif konularda Yönetim Kuruluna tavsiyelerde bulunur.
c) İş bu Tüzük gereğince kendisine intikal eden konuları neticelendirir.
d) Tüzüğe göre yapılacak yönetmelikleri inceler ve tavsiyelerde bulunur.
e) Yönetim Kurulu isteklerini inceler ve görüş bildirir.
f) Tevdi edilecek Denetleme Kurulu raporlarını görüşür ve bu konuda Gerekirse Yönetim Kuruluna tavsiyelerde bulunur.

D*MADDE 25: ÜYE KABUL KURULU:

Yönetim Kurulu tarafından, kendi asil ve yedek üyeleri arasından seçilen üç asil ve iki yedek üyeden oluşur. Bir seçim dönemi görev yapar. Yönetim Kurulunun daveti üzerine toplanır. Özrü olan asil üyenin yerine yedeği çağırılır. Üç kişi olarak toplanır ve çoğunlukla karar verir. Yedeklerle tamamlandığı halde üçün altında düşerse derhal üç asil ve iki yedek üyeye tamamlanır.
Üyelik için başvuran adayın askı müddeti sona erince, varsa itiraz ve görüşler ile eski kayıtlar da eklenerek, başvuru, Yönetim Kurulu tarafından Üye Kabul Kuruluna gönderilir. Üye Kabul Kurulu, aday hakkında gerekli inceleme ve araştırmayı yapar, kabul veya reddi hakkında vardığı kararı, bu konudaki özel defterine yazıp,
İmzalayarak Yönetim Kuruluna gönderir. Yönetim Kurulu tamamlayıcı bilgi vererek red kararının bir kere daha incelenmesini isteyebilir. Bu takdirde verilecek ikinci red kararının gerekçeli olması gerekir. Aday, ikinci başvurusunu ancak yeni seçim döneminde yapabilir. İki ayrı seçim döneminde üyelik başvurusu reddedilen bir adayın, üçüncü başvurusu, hiç bir işleme girilmeksizin, Yönetim Kurulu tarafından reddedilir.

MADDE 26: SPOR TEKNİK KURULU (S.T.K.)
A - KURULUŞU :

Yönetim Kurulunun asil ve yedek üyeleri arasından seçeceği bir Genel Kaptan ’ın başkanlığında, yine asil ve yedek üyeler arasından seçilecek yüzme, sutopu ve yelken sorumluları ile baş antrenör den oluşur.
Derneğin çalıştığı su sporları dalları arttıkça,(S.T.K.)üyelerinin, tüm çalışma ve hizmetleri ücretsizdir Yelken spor dalında sorumlu kişi komodor olarak adlandırılır. Yönetim Kurulu üyeleri –yedek üyeleri veya dışardan atanabilir. Komodor ve diğer spor dalları sorumluları ilgili spordan sorumlu Yönetim Kurulu üyesine bağlı olarak çalışır.

B - GÖREV VE YETKİLERİ:

a) Spor Teknik Kurulu, derhal toplanarak spor yönetim planını hazırlar. Bu planın hazırlanmasında, o döneme ilişkin, Genel Kurulca kabul edilen bütçe, önemle göz önünde bulundurulur.
b) Bu planda, Derneğin, spora ilişkin ana konularına, ilk hedeflerine bunlara ulaşılması için nelerin gerekli olduğuna, gerekenlerin, en elverişli şekilde nasıl sağlanacağına, açık ve ayrıntılı bir şekilde yer verilir.
c) Spor yönetim planı, Dernek Yönetim Kurulunca onaylandıktan sonra uygulanabilir.(S.T.K.) bu planın hazırlanmasından olduğu kadar, uygulanmasından dahi, Yönetim Kuruluna karşı sorumludur. Spor işlerinin ve çalışmalarının yolunda gitmesini sağlamak için, Yönetim Kurulu, gereken her kararı derhal alır ve uygular.
d) (S.T.K.),spor yönetim planının yanında, her bir spor dalının özelliğini gözeterek gerek spor tesisleri, malzemesi ve personeli açısından, gerekse sporcular açısından sağlık ve disiplin içinde çalışmayı düzenli ve iyi kullanımı ve en üst başarıyı sağlayacak kuralları belirler. Bunları yönetmelik halinde ilgili birim ve yerlere asar. Bu kurallara uyulmasını titizlikle denetler.

GELİR KAYNAKLARI

D*MADDE 27 - ÜYE GİRİŞ ÖDENTİSİ VE YILLIK ÖDENTİ

a) Üye giriş ödentisi, Genel Kurul tarafından, her iki yılda bir bütçe taslağı gözetilerek saptanır.
b) Yıllık ödenti de biten yılınkinden az olmamak üzere yine bütçe taslağı gözetilerek, Genel Kurulca saptanır.
c) Yönetim Kurulu kabul edilen yıllık ödentileri İstanbul Ticaret Odası endeksi esas alınarak her yıl arttırabilir.
d) Üye yakınları ile konuklarından Derneğe ait tüm tesislerin kullanımı yapımı, onarımı ve geliştirilmesi ile gözetimi içine miktar katılma payı alacağını, Yönetim Kurulu kararlaştırır.
e) Kurucu müteşebbis üyeler yıllık ödentiden muaf tutulur.
f) Yıllık ödenti asli, ailevi üye ve üye yakınına ait Tüzükte öngörülen süre içerisinde yatırılmazsa ayrıca ihtar ve ihbar gerekmeksizin Yönetim Kurulunca belirlenen gecikme zammı ile tahsil olunur. Tüzüğün 30.madde hükümleri saklıdır. Bu miktar her yıl Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan yeniden değerlendirme nispetinde Yönetim Kurulunca arttırılabilir ve durum genel kurula sunulur.
g) Üye misafirlerinin kullandığı abonman bileti Yönetim Kurulunca belirlenen ücrete tabi olup; elinde o sezon kullanılmamış abonman bileti kalan üyeler ve misafirleri, ellerindeki bileti sonraki sezonlarda fiyat farkı vermeden kullanım hakkına sahiptirler.

D*MADDE 28 - DİĞER GELİRLER

a) Yayın,piyango kermes,balo,eğlence,temsil konser, yarışma gibi sosyal ve sportif faaliyetlerden elde edilen gelirler.
b) Derneğe ait araç ve gereçlerin kullanılması, tekne bakım ve muhafazası büfe, lokanta ve diğer sosyal tesislerin işletilmesi karşılığı alınan bağışlar ile diğer yardım ve bağışlar.
c) Yardım toplama hakkındaki mevzuat hükümlerine uygun olarak toplanacak her türlü bağış ve yardımlar.

D*MADDE 29 - GELİR VE GİDERLERDE YÖNTEM VE BÜTÇE

a) Dernek gelirleri alındı belgesi ile toplanır ve giderleri harcama belgesi ile yapılır. Bu belgeleri saklama süresi özel kanunlarda gösterilen, daha uzun süreye ilişkin hükümler saklı kalmak üzere beş yıldır. Dernek gelirlerinin alınmasında kullanılacak alındı belgesi Anlaşmalı matbaalarda bastırılır. Bu alındı belgelerinin biçimi bastırılması, derneklere verilmesi, kullanılanların denetlemesi ve alınacak ücret, İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca düzenlenecek yönetmelikle belirlenir.
b) Alındı belgesinde, ödeme ve bağışta bulunanın açık kimliği ve imzası bulunur.
c) Anlaşmalı matbaalarda, yazılı istemden itibaren otuz gün içinde alındı belgesi bastırılır.
d) BU MADDE TÜZÜKTEN ÇIKARILMIŞTIR.
e) Anlaşmalı matbaalarda resmi alındı belgesi sağlandıktan sonra bağış ve ödenti toplayacak kişi ve veya kişileri, Dernek Yönetim Kurulu, bir kararla belirler.
g) Dernek adına gazete, dergi ve öteki baskılı eserler verecek bunlar karşılığında para veya başkaca yardım toplanacak yasaktır.

D*MADDE 29/A - BÜTÇE:

Derneğin parasal işleri, bir muhasebe planı ve yönetmenliğine göre, Genel Kurul tarafından kabul edilmiş bütçe çerçevesinde yönetilir.
Bütçede: Derneğin, spor dallarının, sosyal tesislerin diğer tesislerin ve taşınmazların, gelir ve giderleri ile borçları ve alacakları ve mevcutları ayrı, ayrı gösterilir.

a) BÜTÇENİN HAZIRLANIŞI VE SUNULUŞU:

Bütçe tasarısı, Dernek muhasebe planı ve Yönetmeliğine uygun olarak, son yılların gelir ve gider karşılaştırmaları, brüt ve net gelirler spor şubelerinin giderleri, yatırım gereksinimler, dernek ve üye ilişkileri göz önünde tutularak, Yönetim Kurulu tarafından hazırlanır.
Bu hazırlamada, bütçenin amacı ile gerekçelerine ve karşılaştırmalara da yer vermek gerekir. Bütçe tasarısı, Olağan Genel Kurul toplantısından bir hafta önce, kesin hesap ve çalışma raporu ile birlikte, çoğaltılmış olarak, isteyen üyeye verilmek üzere Dernekte hazır bulundurulur. Ayrıca Dernek ilan tahtasına da, birer örneği asılır.

b) TAŞINMAZLAR YATIRIM BÜTÇESİ:

Taşınmazlar için, bütçe yılı ya da gelecek yıllara sarkacak yatırım ve harcamalar önerebilmek, yapabilmek için:
Taşınmazın bir plan ve projesinin, maliyet ve yapılabilirlik hesaplarının yapılmış olması ya da satın alınacaksa, taşınmazın her türlü niteliklerinin gösterilmesi.
a) Plan ve projesinde ne kadar sürede bitebileceğini belirtilmesi,
b) Harcanacak paranın kaynaklarının gösterilmesi.
c) Kaynak göstermede borçlanma da varsa, borçlanmanın maliyetti ve ne kadar sürede ödeneceğinin, bütçe gerekçesinde açıkça gösterilmesi gereklidir.

c) BÜTÇENİN YÜRÜRLÜĞÜ:

Bütçe, 1 Ocak tarihinden 31 Aralık tarihine kadar geçerli olmak üzere hazırlanır ve bu dönem için geçerli olur.
Genel Kurulca kabul edilmiş olan bütçenin, açık vermeden yürütülmesini sağlamak Yönetim Kurulunun görevidir. Bütçe, Yönetim Kurulu tarafından dengeli bir biçimde uygulanır.

d) YAPILACAK HARCAMALARDA UYGULANACAK YÖNTEM:

Yapılacak harcama ve ödemelerde:
a) Bütçenin bölüm ve kesimlerinde o iş için ödenek bulunması,
b) Yönetim Kurulu kararı ya da onayı bulunması,
c) Hak sahiplerinin makbuz ya da faturalarının bulunması veya bordrolarda gösterilmiş olması, bunların özetlerinin karar defterine geçilmesi
d) Sayman üye ile Başkan yada Genel Sekreterden her hangi ikisinin, Muhasebe fişlerinde imzası bulunması zorunludur. Muhasebe fişlerine Yönetim Kurulu Kararının gün ve sayısı yazılır. Şehir içi taşıt giderleri ile benzeri küçük giderler için bu gideri yapanlar tarafından düzenlenecek olan imzalı tutanaklar fatura ve belge gibi kabul edilir.
e) Aynı iş ile ilgili olsa bile, gelirlerin mahsubu yolu ile giderler azaltılamaz.

e) HARCAMA VE ÖDEMELERDEN SORUMLULUK:

Bütçenin uygulanması ve yürütülmesinden Yönetim Kurulu sorumludur. Bütçesinde ödenek ya da Yönetim Kurulu karar veya onayı olmadan yapılan ödeme harcamalardan Başkan, Genel Sekreter ve tüzüğe aykırı olarak yaptıkları ödeme ve harcamalardan dolayı sorumluluk ve tazmin yükü altındadırlar. Yönetim Kurulu, bütçe içinde yalnız maddeler arasında aktarma yetkisine sahiptir.

D*MADDE 30 - ÖDENTİLERİ ALINMA ZAMANI İLE BORÇLU ÜYELER HAKKINDA YAPILACAK İŞLEMLER:

A) Giriş ödentisinin ne şekilde ve ne kadar zamanda ödeneceğini Yönetim Kurulu karar verir. Ödeme fiilen tamamlanmadan üye kimliği verilmez. Kendisine taksitle ödeme olanağı tanınmış bir üye, taksitlerden herhangi birini aksatırsa borcunun tamamını muaccel olur. Bakiye borcunu kendiliğinden kapatmayan üyenin kaydı silinir. Yaptığı ödemeler geri verilmez.
B) Asil üye ve ailevi üyelerden alınacak yıllık ödentiler iki taksitte ödenir. 1. taksit Ocak ayında, 2. taksit nisan ayında üye tarafından ödenir. Geçmiş dönem borçlarının varlığı ve ilgili yıla ait taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmemesi durumunda; Asil üye ve yakınları kulübe giremez ve kulüp faaliyetlerinden yararlanamaz, Ayrıca her iki taksit için ayrı, ayrı ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın aylık %2,35 gecikme faizi ile birlikte tahsil olunur.
C) Eylül ayına borçlu giren üyeye Yönetim Kurulu kararı ile derhal iadeli taahhütlü bir mektup gönderilerek kendine ve yakınlarına tahakkuk ettirilen borcu, bir ay içinde tamamen ödemesi, aksi takdirde; geçmiş dönem borçları baki kalmak kaydıyla üyelikten çıkarılacağı bildirilir. Bu ihtara rağmen bir ay içinde borç ödenmezse, Genel Kurul kararı ile üyelikten çıkarılır.
D) Bu şekilde çıkarılan üye bir yıl içinde başvurur ve başvuru tarihine göre birikmiş borçlarını aylık % 2,35 gecikme cezası ile kapatırsa başkaca bir engel bulunmamak kaydıyla Yönetim Kurulunca tekrar üyeliğe kabul edilir. Aksi halde kaydı da silinir. Bu şekilde ikinci defa çıkarılan üyenin tekrar üyeliğe dönüş isteği kabul edilmez.
E) Devletin mecburi hizmetle görevlendirilmesi, Askerlik, Yurt dışı görev veya öğrenim(ön lisans, lisans, lisans üstü) veya devlet hastanesi heyet raporu ile belgelenmek kaydıyla deniz, havuz, güneşten yararlanmasını engelleyici bir sağlık sebebi ile en az bir yıl derneğe gelmeyecek olan asil üyelere izin verilir. İzin süresi içinde % 50 ödenti alınmaz. Bu tarz mazeretleri asli ve Ailevi üyeler en geç nisan ayı sonuna kadar bildirmek zorundadır. Bu sürede verilmeyen dilekçeler o yıl ödenmesi gereken aidat borcundan mazeretli kişiyi muaf kılmaz.

D*MADDE 31 - DERNEĞİN FESHİ:

Genel kurul, her zaman derneğin feshine karar verebilir. Genel kurulda fesih konusunun görüşü bilmesi için genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin 2/3 çoğunluğu aranır. Çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle toplantının ertelenmesi durumunda ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, bu toplantıya katılan üye sayısı yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz. Fesih kararının alınabilmesi için gerekli olan karar çoğunluğu toplantıya katılan ve oy kullanma hakkı bulunan üyelerin oylarının 2/3'ü dür. Genel Kurul fesih kararı oylaması açık olarak yapılır.
Derneğin tasfiyesi halinde Genel kurul, derneği devredeceği kuruluşları seçer. Genel kurulda, devredilecek kuruluş belirlenmemişse, derneğin bulunduğu ildeki amacına en yakın ve fesih edildiği tarihte en fazla üyeye sahip derneğe devredilir.

D*MADDE 32 - TEBLİGAT USUL VE ŞEKLİ:

Üyenin tebligata yarar adresi, giriş beyannamesinde gösterdiği adrestir. Bütün bildirimler bu adrese tüzüğün 12 maddesindeki usule göre yapılır. Adres değişikliği olduğu takdirde, üyenin yeni adresini yazılı olarak bildirmesi gereklidir. Üyeye tebligat yapılamayan durumlarda bildirim, Dernek ilan tahtasına on gün süre ile asılır. Bu sürenin son günü, bildirim tarihi olarak kabul edilir. İlanın askı ve indirilmesi bir zabıtla tespit edilir. Yeni adres bildirilmediği sürece, sonraki tebliğler, ilan tahtasına asılmak suretiyle yapılır.

MADDE 33 - TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİNE İLİŞKİN ŞARTLAR:

Tüzük değişikliği genel kurul kararı ile yapılabilir. Genel kurulda tüzük değişikliği yapılabilmesi için genel kurula katılma hakkı bulunan üyelerin 2/3 çoğunluğu aranır. Çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle toplantının ertelenmesi durumunda ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, bu toplantıya katılan üye sayısı, yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz. Tüzük değişikliği için gerekli olan karar çoğunluğu toplantıya katılan ve oy kullanma hakkı bulunan üyelerin oylarının 2/3’ü’dür. Genel kurulda tüzük değişikliği oylaması açık olarak yapılır.

D*MADDE 34 - DERNEK ÇALIŞANLARI:

Derneğe, ücretli olarak, geçici ya da devamlı çalışan alınması, Yönetim Kurulu kararı ile olur. Yönetim Kurulu bütçe olanaklarını gözeterek, gerek spor dallarında, gerekse idare ve muhasebe dallarında ve diğer işlerde çalışacakları, özenle araştırıp işe alır.
Dernek çalışanlarının görev ve yetkileri ile görev ve sorumlulukları, kulüphizmetlerinden yararlanma imkânları Yönetim Kurulu kararı ile saptanır. Gerekirse bu konuda bir iç hizmet yönetmeliği de yapılabilir.

D*MADDE 35 - DERNEĞİN İÇ DENETİMİ:

Yasa ve Tüzük hükümlerinin uygulanmasına açıklık getirmek, derneğin tüm birimlerinin, gerek kendi alanlarında ve gerekse birbirleri ile olan ilişkilerinde, tam bir başarı ve uyumu sağlamak için Yönetim Kurulu, Dernek denetleme kurulunda görüşünü alarak yönetmelikler hazırlar ve yürürlüğe koyar. Yönetmelik hükümlerinin Yasa ve Tüzük hükümleri ile Genel Kurul kararlarına ters düştüğü ileri sürülürse, ilgilinin yazılı istemi ile bu konu, Yönetim Kurulunda görüşülür. Alınan kararlar tekrar itiraz eden üyenin isteği, Genel Kurulda ve dilekler maddesinde çözümlenir.

D*MADDE 36 DERNEĞİN BORÇLANMA USULLERİ

Dernek amacını gerçekleştirmek ve faaliyetlerini yürütebilmek için ihtiyaç duyulması halinde yönetim kurulu kararı ile borçlanma yapabilir. Bu borçlanma kredili mal ve hizmet alımı konularında olabileceği gibi nakit olarak ta yapılabilir. O yıla ait derneğe giriş aidatının 5 mislini geçen borçlanmalar Genel Kurulun onayına tabidir.

D*MADDE 37

Dernekten istifa eden, aidatlarını ödememiş olmaları sebebi ile üyelikten çıkarılanlar veya üye çocuğu olup da ailevi üyelikten asil üyeliğe geçiş işlemlerini zamanında yapamayanlar derneğe üye olmak isterlerse o yıla ait üyeliğe giriş ödentisinin %30 nu ödemeleri halinde kulüp üyeliğini tekrar kazanmalarını sağlayacak düzlenmeler yapılması hususunda Yönetim Kurulu yetkilidir.

D*MADDE 38

Kendileri asil üye olduğu tarihte çocuklarının yaşı zaten 25 yaşını geçtiğinden çocuklarını asil üye yapamayanlar için 31.12.2018 tarihine kadar müracaatlarında, kulübe üye olma bedelinin %50 nı ödemeleri halinde kulüp üyeliğini sağlayacak düzenlemeler yapılması hususunda Yönetim Kurulu yetkilidir.

BAŞKAN

ERCAN ÖZBOYACI

GENEL SEKRETER

ÜYE

ERDEN TUNÇ LOKUM

OĞUZ KUMBARACI

ÜYE

ÜYE

ÜYE

H.SERDAR ESEN

SERDAR DEVGE

MURAT GÜRLE

ÜYE

ÜYE

ÜYE

FERİT AKTAŞ

MEHMET AYAN

SERDAR ŞİRAZİ

ÜYE

ÜYE

ŞAFAK DEMİREZEN

BETÜL YİĞİTGİL

 

Tüzük belgesini bilgisayarınıza kayıt edebilirsiniz.
Tüzük PDF
Tüzük WORD